O cercetare internațională desfășurată pe un eșantion de 1.904 persoane din Franța, Statele Unite, Brazilia și Mexic a evidențiat o asociere între utilizarea medicamentelor de tip GLP-1 și diverse probleme dermatologice. Studiul, prezentat la congresul EADV din 2026, indică faptul că utilizatorii acestor tratamente pentru obezitate sau diabet de tip 2 raportează frecvențe mai mari de alterări ale unghiilor și ale părului față de grupul de control.
În ceea ce privește sănătatea unghiilor, datele colectate arată că 66% dintre persoanele care utilizează medicamentele GLP-1 au raportat cel puțin o problemă, în comparație cu 53% din grupul de control. Cea mai semnificativă diferență a fost observată la desprinderea unghiilor, un simptom semnalat de 39% dintre utilizatori, față de doar 9% dintre cei care nu au urmat astfel de tratamente. De asemenea, decolorarea unghiilor a fost raportată de 46% dintre pacienții din grupa de tratament, versus 17% în grupul de control.
Cercetarea a inclus și o analiză a stării părului și a scalpului, rezultatele fiind similare cu cele privind unghiile. Pierderea neobișnuită a părului a fost raportată de 50% dintre utilizatorii de GLP-1, în timp ce în grupul de control acest procent era de 34%. Totodată, reducerea volumului sau a densității părului a fost semnalată de 42% dintre pacienții sub tratament, comparativ cu 19% dintre persoanele care nu utilizau aceste medicamente pentru gestionarea greutății.
Autorii studiului, printre care se numără Charles Taïeb și Bruno Halioua, subliniază că aceste rezultate indică o asociere, dar nu demonstrează o cauzalitate directă a tratamentelor. Charles Taïeb a menționat că aproximativ jumătate dintre utilizatorii de GLP-1 declarau că aveau deja probleme ale unghiilor înainte de începerea tratamentului. Bruno Halioua a sugerat că manifestările de la nivelul scalpului ar putea implica procese inflamatorii, depășind simplul fenomen de cădere a părului asociat cu pierderea rapidă în greutate.
Analiza datelor a fost limitată de faptul că studiul nu a urmărit participanții de la începutul tratamentului și nu a inclus examinări dermatologice standardizate. Datele s-au bazat exclusiv pe relatările pacienților într-un anumit moment, fără a specifica tipul de medicament GLP-1 utilizat. Cercetătorii au luat în calcul și deficiențele nutriționale sau afecțiunile dermatologice, însă desprinderea și decolorarea unghiilor au rămas de aproximativ două până la trei ori mai frecvente la utilizatorii de medicamente.
Următoarea etapă a cercetării va presupune monitorizarea riguroasă a pacienților prin analize biologice și examinări dermatologice standardizate pentru a clarifica momentul apariției simptomelor. Până când vor exista concluzii definitive, specialiștii recomandă ca persoanele care observă modificări ale unghiilor, căderi de păr sau iritații ale scalpului să discute cu medicul curant. Este esențial ca pacienții să nu întrerupă tratamentul din proprie inițiativă.
context_missing: true